mostar üniversitesi

Mostar Üniversitesi

Bosna Hersek’te birden fazla üniversite mevcuttur. Bu üniversitelerden biri de Mostar Üniversitesi olarak bilinmektedir. Eğitim kalitesi açısından..

Mostar Üniversitesi

İşletme

Mekanik Mühendislik Makine Bölümü

Mostarda üniversite öğrencisi olmak isteyenlere iki ve dört yıllık lisans imkanı sunulmaktadır. İki yıllık diploma programların tamamlanmasıyla diploma sahibi olunması mümkünken, 5 dönemlik ilave eğitim ile makine mühendisi diploması sahibi de olunabilir. Bunun haricinde yüksek lisans ve teknik bilimler alanında doktora seçeneği de mevcuttur. 2002 yılında genel makine bölümü yerine bilgisayar mühendisliğine geçilmiştir.

Makine Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Fakültesi

İnşaat Mühendisliği

Ürün Mühendisliği

İş Güvenliği

Mekanik Ağaç İşleme

Trafik

Enerji

Beşeri Bilimler Fakültesi

1999 yılında Diller Yüksek Okulu olarak kurulmuş ve daha sonra 2002 yılından itibaren Edebiyat Fakültesi haline gelmiştir. Beşeri bilimler, yüksekokul programları ve Sosyal Bilimler programları mevcuttur.

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Alman Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı

Boşnak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı

Görsel Sanatlar

Tiyatro Bölümü

Sanat Tarihi ve Tarih Çalışmaları

Oyunculuk, Dram Psikolojisi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Mostar şehri içinde 1997’de kurulan fakülte, Bologna Kriterleri’ne uygun bir müfredat ile öğretim vermeye devam etmektedir. Mostar içinde eğitim görerek 2008 yılında ilk mezunlarını 2254 kişi olarak vermiş olduğu gibi, 21 öğrenciyi de uzaktan eğitim programı ile mezun etmiştir. Mostarda eğitim için konaklamadan uzaktan eğitim gören öğrenciler, günümüzün çoğunluğu oluşturur duruma gelmiştir.

Bilgisayar mühendisliği

Halkla İlişkiler

İletişim Bilimleri

İş İletişimi

Bilgi Teknolojisi

Gazetecilik

Öğretmenlik Eğitim Fakültesi

Mostar kentinin en eski fakültesi olan Öğretmenlik Eğitim Fakültesi, 1950 yılında kurulmuş bir devlet kurumudur. İlköğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim de dahil olmak üzere eğitim verecek personeller yetiştirmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrencilere sunulan bilimsel araştırma esaslı öğretim faaliyetleri; seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar, egzersizler, geziler ve danışmanlık programlarını kapsar. Ayrıca Mostar içindeki sanat grupları için de bazı müzik çalışmaları ve sergiler düzenlenir.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik personelinde haricinde, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden gelen 45 akademik personeli ile fakülte öğrencilerine eğitim vermeye devam etmektedir.

Tarih ve Coğrafya

Matematik ve Fizik

İslam Dini Öğretimi

Kimya

Fiziksel Eğitim

Sınıf Öğretmenliği

Müzik Eğitimi

Sanat Eğitimi

Müzik Eğitimi

Spor Sağlık

Fizik ve Teknik Eğitim Enformasyonu

Psikoloji

Biyoloji

Hukuk Fakültesi

1971’de eğitime başlayan fakülte, 1976 yılından itibaren bağımsız faaliyetlerde bulunmakta ve 37 eğitim görevlisine sahiptir. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenim gören öğrencilerin sayısı 1000’e yakındır. Mostar eğitim sürecide programı genişleyen fakültede; Siyasi Ekonomi, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
İki yıllık ve dört yıllık eğitim seçenekleri bulunan fakülte, iki yıllık programların bitirilmesinin ardından dört yıllık eğitime devam ederek avukat diploması alma ve yüksek lisans seçeneği de mevcuttur.

Anayasa

Ekonomi

Ceza Hukuku

Hukuk Devlet Tarihi

Sivil Haklar

Ziraat Fakültesi ve Tarım Koleji

1997 yılında kurulan ve tam zamanlı eğitim veren fakülte, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatıyla paralel bir eğitim sunmaktadır. 2002 yılından itibaren başlanan seçmeli ders olanakları ile öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap dallarında mesleki uzmanlık yapabilmektedir.

Tarım

Meyve

Sebze

Çiçekler

İki Yıllık Kolejler

Mostarda üniversite içerisinde 40000 mt² alana sahip olan laboratuarlarda eğitim veren Dzemal Bijedic Üniversitesi Koleji yaptığı yatırımlarıyla öğrencilere, iç tasarım ve kütüphane gibi tesislerin kullanımı standart olarak veren modern bir eğitim anlayışına sahiptir. Koleje olan yoğun talebi karşılamak için entegrasyon, tanıtım, prosedür ve organizasyon açısından birçok yenlikçi çalışma yapılmıştır. Buna ilaveten, uluslararası bilgi kaynağı sağlanması için internet ağ paylaşımı da yapılmaktadır.

İşletme

Kamu Yönetimi

Tasarım

Malzeme

Ticari İşletme Yönetimi

Makine Mühendisliği

İnşaat

Point Yurtdışı Eğitim kalitesiyle sizlere sunulan danışmanlık ve aracılık hizmetiyle Mostar eğitim olanaklarından yararlanabilir ve aldığınız Avrupa standartlarındaki yükseköğretim ile başarılı olabilirsiniz. Kariyer basamaklarının koşar adım çıkılmasını sağlayan Point Yurtdışı Eğitim güvencesi ile Mostardaki üniversiteler, sentez Avrupa kültürü ortamında öğrenim görmenizi sağlayacaktır.

Vikipedi Bilgisi;

Kuruluş Tarihi Kuruluş Yeri Eğitim Dili
1977 Mostar 1992’den itibaren Hırvat dili, Mostar Üniversitesi’nde resmi dildir.


#mostarüniversitesi

Mostar Üniversitesi

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!